13 września 2024

Country-Home

Wiemy jak zadbać o każdy dom

Oświetlenie na szynach prądowych – jak to działa?

Oświetlenie na szynach prądowych – jak to działa?

Przewody szynowe to świetne rozwiązanie w kwestii oświetlenia dla obszarów handlowych, jednak nie jest powiedziane, że nie można ich spotkać w budynkach mieszkalnych. Ich zaletami jest dowolność w umieszczaniu żarówek oraz łatwość montażu. Ponadto, przy chęci późniejszego remontu można śmiało je zdjąć i nie martwić się, że lampy muszą być osadzone w tym samym miejscu.

To, co zachęca sporą część klientów do zainstalowania tego typu oświetlenia to jednak design. Nie ma co ukrywać, że pomieszczenia z zastosowaniem szynoprzewodów wyglądają bardzo modernistycznie i nadają miejscu indywidualnego charakteru. Warto zagłębić się w temat odnośnie tego typu zasilania oświetlenia, gdyż w przyszłości może stać się to zdecydowanym trendem.

Jak działa szynoprzewód?

Szyny prądowe są tworzone głównie z aluminium, a ich długość w zależności od potrzeb klienta waha się w przedziale od 1 do 3 metrów. Napięcie wykorzystywane w przewodach to standardowe, gniazdkowe 230V prądu zmiennego. Produkowane są zgodnie z normami przeciw porażeniowymi i służą wyłącznie do montażu we wnętrzach budynków.

Szynoprzewód posiada z reguły trzy fazy, a dokładniej trzy obwody. Nie jest jednak powiedziane, że ma on być połączony za pomocą tzw. siły, czyli prądu trójfazowego. Wręcz przeciwnie, szynoprzewód do instalacji podpina się tak samo, jak robi się to w przypadku zwykłych lamp. Mianowicie plus, minus i uziemienie. Trzy obwody wewnątrz szyny służą natomiast do ustalania, pod jakimi załącznikami świecić będą się konkretne żarówki. Posiadamy więc spory wachlarz możliwości.

Łączenie szynoprzewodów oraz korzyści wynikające z ich stosowania

Forma zasilania oświetlenia, jaką są szynoprzewody została stworzona po to, by dać klientom szereg możliwości i wszelakich kombinacji. Wiadomo, że przecież nie oświetlimy większych pomieszczeń na jednej szynie. Z tego względu wymyślone zostały odpowiednie łączniki, umożliwiające swobodne tworzenie kształtów oraz ogólne scalanie ze sobą poszczególnych szynoprzewodów.

Dostępne na rynku łączniki to te o kształtach L, X oraz T. Z ich pomocą tworzyć można niesamowite kombinacje względem swojego, indywidualnego pomieszczenia.

Korzyści wynikające ze stosowania szynoprzewodów to głównie brak konieczności kucia ścian i obniżania sufitów. Zwykłe, natynkowe zamontowanie szyny przyspieszy nam prace remontowe i wcale nie pozbawi estetyki pomieszczenia.

Oprawy i żarówki do szynoprzewodów

Logiczne, że na szynoprzewodzie nie umieścimy zwykłej lampy, gdyż jest to po prostu nieestetyczne i bezsensowne. Do tego celu stosuje się specjalne oprawy na szyny prądowe, które często posiadają również możliwość łączenia się z telefonem, przez co określane są mianem inteligentnych. Posiadając taka oprawę oraz kompatybilną do niej żarówkę, możemy włączać i wyłączać światło za pomocą naszego telefonu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Oprawy z żarówkami posiadają wiele możliwości zmiany kolorów, a także dostrojenie barw względem aktualnej pory dnia. Ponadto, poszczególne oprawy da się połączyć w grupy i sterować nimi w jaki sposób się chce.